Jak zamontować sedes podwieszany – krok po kroku

Jak zamontować sedes podwieszany – krok po kroku

Sedes podwieszany to prosta recepta na doskonale zaprojektowaną łazienkę. Pamiętajmy jednak, że przepisem na łazienkowy sukces jest nie tylko dobrze dobrany model ceramiki, ale także bezbłędny montaż miski podwieszanej. Podpowiadamy, jak to zrobić oraz o czym pamiętać.

 

Sedes podwieszany czy tradycyjna toaleta? Wystarczy przyjrzeć się ofercie producentów, stronom architektów oraz najnowszym, proponowanym przez nich aranżacjom – podwieszana miska WC to rozwiązanie, które na dobre zadomowiło się we wnętrzach łazienek. Nic dziwnego! Duże zainteresowanie systemami podwieszanymi wynika przede wszystkim z bardzo szerokich możliwości aranżacyjnych wynikających ze specyfiki montażu. Podwieszana toaleta jest zamocowana na dyskretnym, zabudowanym w ścianie (podtynkowym) stelażu – wszelkie elementy konstrukcyjne i instalacyjne, także zbiornik oraz spłuczka, ukryte są za linią ściany, co pozwala na zaoszczędzenie cennych centymetrów przestrzeni oraz większą swobodę w projektowaniu wnętrza. Takie rozwiązanie ma zatem masę zalet, a przy tym niewiele mankamentów. Wśród wad należy wymienić jednak dość kłopotliwy montaż. Montaż miski podwieszanej oznacza znacznie większy zakres prac remontowych czy wykończeniowych, niż gdybyśmy zdecydowali się na tradycyjną toaletę. Przyda nam się tu pomoc hydraulika lub przynajmniej zaprzyjaźnionej „złotej rączki”.

 

Stelaż podtynkowy – jaki wybrać?

W pierwszej kolejności musimy zadecydować, jaki stelaż podtynkowy zda egzamin w naszej łazience. Jego wymiary należy dobrać z myślą o ilości miejsca, którym dysponujemy. Szerokość stelaża wynosi zazwyczaj od 35 do ok. 50 cm, wysokość od 80 do ok. 120 cm, głębokość to zaś dwadzieścia kilka centymetrów.

Oczywiście, znajdziemy również rozwiązania dedykowane pomieszczeniom o skomplikowanej architekturze, które sprawdzą się w przypadku, gdy miskę podwieszaną planujemy zamontować na bardzo wąskim odcinku ściany lub chociażby pod oknem dachowym – takim zastosowaniom dedykowane są stelaże węższe oraz niższe od standardowych. W niewielkich łazienkach stosuje się również toalety narożne, tzn. zamontowane na specjalnych stelażach narożnych; do interesujących rozwiązań należą ponadto systemy do montażu prostopadle do ściany lub nawet pod kątem 45 stopni. Co więcej, na rynku dostępne są także stelaże wolnostojące, mocowane bezpośrednio do posadzki, które ułatwią nam zaprojektowanie nietypowej ścianki działowej oddzielającej strefę z toaletą od tej z natryskiem.

 

Dużym udogodnieniem są ponadto uniwersalne stelaże do montażu misek podwieszanych, czyli takie, które są kompatybilne z elementami i akcesoriami różnych producentów – ułatwi nam to skomponowanie własnego zestawu.

Montaż sedesu podwieszanego: o czym należy pamiętać?

Wybierając system do WC podwieszanego, zastanówmy się także, jaki rodzaj zabudowy będzie odpowiedni do naszej łazienki – stelaż do zabudowy lekkiej (suchej) np. ściankami kartonowo-gipsowymi czy do zabudowy ciężkiej (mokrej), który musimy przymocować do ściany murowanej. Od tego uzależniony będzie zakres prac. Coraz częściej decydujemy się na zaaranżowanie wnętrza łazienki za pomocą stelaży podtynkowych do zabudowy suchej, które mają już zamontowaną spłuczkę – fabryczne połączenie komponentów sprawia, że konstrukcja jest wyjątkowo szczelna, trwała i bezpieczna.

Pamiętajmy, że w karcie technicznej produktu znajdziemy szczegółowe zalecenia dotyczące montażu poszczególnych elementów. Kierujmy się dokładnie instrukcją producenta – w ten sposób będziemy mieć pewność, że zamontowane urządzenie będzie działać prawidłowo.

 

Montaż sedesu podwieszanego krok po kroku

Krok 1. Miejsce montażu

W pierwszej kolejności należy precyzyjnie określić miejsce montażu stelaży. Ustawiamy go przy ścianie w wybranym miejscu, sugerując się np. oznaczeniami na naklejkach (czyli np. tak, aby naklejka z oznaczeniem 100 cm znajdowała się dokładnie na wysokości 100 cm od poziomu posadzki), po czym odrysowujemy jego zarys na ścianie. Za pomocą poziomicy sprawdzamy i zaznaczamy pion w miejscu montażu stelaża.

Krok 2. Montaż ramy

Następnie w odpowiednich miejscach – wynikających z projektu stelaża – wywiercamy otwory do zamontowania kołków rozporowych oraz przykręcamy ramę. Upewniamy się, że zachowujemy pion podczas przytwierdzania ramy.

Krok 3. Określanie wysokości miski wiszącej

Teraz pora na montaż elementów do zawieszenia sedesu. Precyzyjnie określmy wysokość, na której zostanie zawieszona miska klozetowa – zazwyczaj toaleta jest projektowana tak, aby górna krawędź miski znajdowała się na wysokości 40 cm od poziomu podłogi (wykończonej posadzki).

Krok 4. Montaż rur kanalizacyjnych

Wykonujemy podłączenie do kanalizacji. Przebieg tego etapu prac jest uzależniony od miejsca, w który wyprowadzony jest pion kanalizacyjny w naszej łazience oraz akcesoriów montażowych dostępnych w zestawie. Na tym etapie warto skonsultować się z hydraulikiem lub nawet zlecić mu wykonanie podłączenia – profesjonalista podpowie nam, jakie przyłącza, rury i kolanka zdadzą egzamin oraz zadba o szczelność i trwałość połączenia toalety z kanalizacją.

Krok 5. Podłączenie stelaża muszli do kanalizacji

W dalszej kolejności należy podłączyć stelaż muszli podwieszanej do instalacji wodnej oraz przyciąć do odpowiedniej długości rurę, która będzie doprowadzać wodę do spłuczki.

Krok 6. Obudowa stelaża

Obudowujemy konstrukcję wybranym, wodoodpornym materiałem, czyli np. płytami gipsowo-kartonowymi. W tym celu dokładnie wymierzamy wszystkie elementy i docinamy płyty oraz wykonujemy w nich niezbędne otwory (według wzornika dostarczonego wraz ze stelażem). Następnie przycinamy metalowe elementy montażowe i montujemy je za pomocą kołków szybkiego montażu, po czym mocujemy płyty za pomocą wkrętów.

Krok 7. Wykończenie

Wykończamy zabudowę w wybrany sposób, np. układając na niej płytki ceramiczne.

Krok 8. Zamocowanie miski

Pora na montaż sedesu podwieszanego. Mocujemy go na wybranej wcześniej wysokości, sprawdzamy, czy połączenie jest szczelne, po czym ustawiamy muszlę w idealnej pozycji i dokręcamy śrubami.

Krok 9. Montaż pozostałych elementów

Na koniec montujemy deskę sedesową i przycisk spłuczki oraz uszczelniamy połączenie pomiędzy płytkami a muszlą za pomocą silikonu.

Sedes podwieszany – zrób to sam?

Podwieszane muszle klozetowe to absolutny hit łazienkowy ostatnich lat. Nic dziwnego, atuty wygrywają tu nad mankamentami, rozwiązanie przekonuje do siebie estetyką oraz możliwościami związanymi z projektowaniem i aranżacją wnętrza.

Musimy jednak pamiętać, że ubikacje podwieszane na stelażu podtynkowym są raczej trudne do zamontowania. Precyzji wymaga również wykonanie zabudowy, a podłączenie do kanalizacji – wiedzy i doświadczenia. Weźmy pod uwagę, że instalacyjne elementy systemu są schowane w ścianie i ukryte za zabudową, w związku z czym dostęp do nich, np. w trakcie awarii, jest utrudniony. Zastanówmy się zatem, czy nie lepiej zlecić prac profesjonaliście, popełnione przez nas błędy mogą być bowiem brzemienne w skutkach.

Leave a Reply

Your email address will not be published.