Ile kosztuje remont małej łazienki w starym budownictwie?

Ile kosztuje remont małej łazienki w starym budownictwie?

Łazienka w starszym budownictwie nie kojarzy się zbyt dobrze. Fakt, że często ma ona powierzchnię 4 m2 z pewnością nie wydaje się zaletą. Nic bardziej mylnego! Na tak ograniczonej przestrzeni można stworzyć wspaniałe miejsce domowego relaksu. Do dyspozycji mamy prostokątną, małą łazienkę o wymiarach 1,75 m x 2,30 m. Nie jest to dużo, dlatego przed remontem należy zagospodarować absolutnie każdy centymetr powierzchni. Doświadczony projektant będzie w tej sytuacji prawdziwym skarbem. Najważniejszym elementem naszego domowego miejsca relaksu będzie „kącik” z profesjonalnym prysznicem. Do dyspozycji jest kilka ciekawych rozwiązań.

 

Jaka kabina prysznicowa?

Najłatwiejsza do zaprojektowania i montażu będzie kabina prysznicowa. Wybór tych produktów jest bardzo duży. Wszystko zależy od potrzeb i finansów. Najtańsze kabiny to koszt poniżej 1000 zł. Jednak w takich produktach nie znajdziemy zbyt wielu rozwiązań, które pomogą nam w domowym relaksie. Dlatego powinniśmy skierować naszą uwagę na średnią oraz wyższą półkę cenową – od 1.500 do ponad 5 tys zł. Do dyspozycji będziemy mieli wówczas kabiny z rozbudowanymi opcjami hydromasażu, sauną parową i ozonatorem. Do tego radio, panel dotykowy oraz przyjemne oświetlenie. Istotne przy wyborze kabiny jest również eleganckie i przyjemne w dotyku wykończenie poszczególnych elementów. To właśnie te szczegóły będą decydować o naszym wspaniałym odpoczynku.

 

Jak wykorzystać ograniczenia?

Innym pomysłem na stworzenie domowego miejsca relaksu będzie zbudowanie kabiny prysznicowej przy wykorzystaniu istniejących ścian. W ten sposób możemy świetnie wykorzystać wszelkie ograniczenia starszego budownictwa. Najpopularniejszym rozwiązaniem będzie zamontowanie drzwi ze szkła hartowanego. To bardzo elegancki sposób na „zamknięcie” przestrzeni, którą chcemy przeznaczyć na relaks. Przeszklenia znakomicie nadają się również na stworzenie kabiny narożnej. Ich ceny rozpoczynają się od 1.500 zł. Znacznie tańszym pomysłem, ale również funkcjonalnym, może być składany parawan prysznicowy. Takie rozwiązanie znakomicie sprawdzi się w przypadku, gdy w naszej łazience zdecydujemy się zamontować małą i wygodną wannę. Ceny parawanów rozpoczynają się od ok. 500 zł.

 

Jaki panel prysznicowy?

Najważniejszym elementem wpływającym na nasz łazienkowy relaks będzie oczywiście panel prysznicowy. Najlepiej jeśli będzie wyposażony w wielkoformatową deszczownicę, dysze do hydromasażu i termostatyczną baterię. Koszt zakupu profesjonalnych paneli prysznicowych to wydatek 1.000-2.000 tys. zł. Istotną rzeczą przy wyborze, oprócz funkcji, będzie również wzornictwo. Pamiętajmy, że widok panelu ma sprawiać nam przyjemność, dlatego nabycie słabszej jakości produktu zupełnie nie powinno być brane pod uwagę.

 

Jak można zwiększyć przestrzeń?

Na koniec podpowiemy jeszcze jak można zwiększyć przestrzeń w małej łazience, aby przebywanie w niej sprawiało nam ogromną przyjemność. Odpowiedzi są dwie i obie są bardzo proste. Pierwszym sposobem jest wprowadzenie minimalizmu do naszej łazienki. Wstawiamy więc do niej absolutnie najpotrzebniejsze wyposażenie: prysznic, umywalkę z szafką i sedes. Do tego na ścianie montujemy lustro i wieszaki. Drugim, znacznie droższym, ale powiększającym realną przestrzeń pomysłem, jest wyburzenie ścianki. Często zdarza się w starszym budownictwie, że toaleta to oddzielne pomieszczenie. Zgrabne połączenie obu wnętrz pozwoli nam stworzyć prawdziwą przestrzeń do relaksu.

 

Ile to kosztuje?

Remont łazienki o powierzchni 4 m2 wymaga przygotowania odpowiedniego budżetu. Na prace związane ze skuwaniem i układaniem płytek, hydrauliczne oraz te związane z białym montażem należy przygotować 3-4 tys. zł. Natomiast na wyposażenie łazienki w sanitariaty, armaturę oraz niezbędne dodatki trzeba przygotować kwotę od 5 do 10 tys. złotych. Warto jednak pamiętać, że każda zainwestowana złotówka zwróci się już po kilku minutach skorzystania z naszego domowego miejsca relaksu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.