Home / BUDOWA I REMONT / Montaż umywalki nablatowej krok po kroku

Montaż umywalki nablatowej krok po kroku

Montaż umywalki nablatowej krok po kroku

Montaż umywalki nablatowej nie jest zajęciem skomplikowanym, ale wymaga dużej staranności. Większość z nas oczekuje przecież, że umywalka ozdobi łazienkę na równi z modnymi płytkami czy wolnostojącą wanną. Unikajmy więc jak ognia błędów, niedociągnięć i wszelkiej prowizorki. Drobne niedoróbki będą odwracać uwagę od umywalki i z pewnością popsują cały efekt. Jak przeprowadzić prawidłowy montaż? Na czym postawić umywalkę i jakich narzędzi użyć? Odpowiadamy na kluczowe pytania związane z montażem umywalki nablatowej.

 

Na czym postawić umywalkę nablatową?

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż umywalki na szafce łazienkowej. Szafkę możemy nabyć osobno lub w komplecie z ceramiką, przy czym zakup gotowego zestawu zdecydowanie ułatwia sprawę. Nie trzeba martwić się, czy mebel udźwignie ciężar umywalki i czy poszczególne elementy będą do siebie pasować. Jeśli sklepowy asortyment wydaje nam się nudny i nijaki, a dodatkowo lubimy twórcze eksperymenty, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastąpić szafkę innym meblem. W roli solidnej podpory pod umywalkę doskonale sprawdzi się komoda, stolik po starej maszynie do szycia albo zabytkowe biurko. Przy odrobinie wyczucia i wyobraźni stworzymy wyjątkową aranżację, niespotykaną w innych domach.

Jeśli chcemy zyskać więcej przestrzeni wokół umywalki, ustawmy ją na podłużnym blacie. Zadbajmy, żeby został solidnie zamontowany i zabezpieczony przed wilgocią. W łazience zdadzą egzamin blaty laminowane (z płyty MDF lub HDF), blaty kamienne (np. z granitu), blaty z kompozytu i konglomeratu. Atrakcyjne tło dla nowoczesnych umywalek zapewniają blaty drewniane, zwłaszcza te wykonane z drewna egzotycznego. Trzeba jednak pamiętać, że drewno to materiał delikatny i dość kapryśny, przez co wymaga szczególnej uwagi. Blat drewniany należy zaimpregnować, a następnie pokryć warstwą preparatu, który zapewni mu dekoracyjne wykończenie i ochronę. Najlepiej sięgnąć po dobrej jakości olej do drewna. Oleje wnikają głęboko w strukturę deski i – w przeciwieństwie do lakierów – nie tworzą szczelnej powłoki na jej powierzchni. Zabieg olejowania musimy powtarzać regularnie, najlepiej raz lub dwa razy w roku.

 

Montaż umywalki krok po kroku

Uwaga! Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z instrukcją montażu dołączoną przez producenta. Przestrzegaj zamieszczonych w niej wytycznych.

W pierwszej kolejności zaplanujmy, gdzie stanie umywalka. Wybierzmy miejsce, które zapewnia wygodny dostęp do instalacji wodnej, a co za tym idzie, umożliwia bezproblemowe podłączenie sanitariów. Gdy decyzja zostanie podjęta, wykonajmy dokładne pomiary i ustalmy, na jakiej wysokości zamontować umywalkę. Jej górna krawędź powinna znajdować się ok. 85-90 cm nad podłogą. Takie ustawienie spełni oczekiwania wszystkich domowników, zarówno tym młodszych, jak i starszych.

Zastanówmy się również, czy umywalka będzie oddalona od ściany, czy może powinna do niej przylegać. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku umywalek ze szkliwionym tyłem, które z każdej strony prezentują się tak samo atrakcyjnie. Pamiętajmy przy tym o względach praktycznych – szczelina między umywalką a ścianą powinna być na tyle szeroka, żeby umożliwić wygodne sprzątanie.

 

Krok 1. Wycinamy otwory pod baterię i odpływ

Zaczynamy od wycięcia otworów, które będą potrzebne do podłączenia umywalki. W tym celu ustawiamy umywalkę na blacie lub szafce i (za pomocą ołówka) zaznaczamy miejsca, w których mają znaleźć się otwory. Ich liczbę i umiejscowienie należy dostosować do rodzaju zakupionej baterii. Jeśli nasz wybór padł na baterię ścienną, wystarczy, że wytniemy w blacie jeden otwór. W przypadku baterii stojącej trzeba wywiercić dwa otwory: jeden przeznaczony na odpływ, drugi na podpięcie armatury.

Jakich narzędzi użyć? Do wycięcia otworów w blacie drewnianym lub laminowanym przyda się wyrzynarka albo wiertarka z otwornicą. W przypadku blatów wykonanych z kamienia, marmuru i konglomeratu trzeba zaopatrzyć się w profesjonalne wiertło diamentowe do kamienia.

Krok 2. Zabezpieczamy umywalkę silikonem

Montaż umywalki nablatowej wzbudza pewne obawy i wątpliwości. Na forach internetowych regularnie powracają pytania, czym przykleić umywalkę do blatu i jakie wzmocnienia zastosować. Tak naprawdę nie potrzebujemy żadnych skomplikowanych narzędzi czy akcesoriów. Wystarczy, że uszczelnimy umywalkę silikonem. Ważne, żeby zastosować silikon sanitarny, przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonym stopniu wilgotności. Najlepiej sprawdzi się preparat bezbarwny.

Montaż umywalki nablatowej na silikonie wymaga precyzji i zręczność. Trzeba bardzo uważać, bo substancja jest kleista, a większe zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia. Najpierw ustawiamy umywalkę do góry dnem i dokładnie pokrywamy jej dolne krawędzie silikonem. Następnie ostrożnie obracamy umywalkę, umieszczamy ją w docelowym miejscu i delikatnie dociskamy. Spróbujmy zrobić to w taki sposób, żeby ustawienie umywalki nie wymagało poprawek. Nadmiar silikonu zbieramy mokrą ściereczką lub ściągamy palcem. Zanim przystąpimy do kolejnych prac, odczekajmy ok. 24 h, aż silikon wyschnie.

Nieco inaczej przebiega montaż umywalki nablatowej szklanej. Umywalka nie może przylegać do powierzchni blatu – najczęściej ustawia się ją na metalowym pierścieniu i zabezpiecza uszczelkami z gumy lub silikonu. W trakcie prac montażowych należy zachować szczególną ostrożność. Szklana powierzchnia umywalki jest podatna na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Krok 3. Podłączamy umywalkę do instalacji wodnej

Następny krok to montaż syfonu i baterii. Pamiętajmy, żeby uprzednio zakręcić główny zawór wody w mieszkaniu. W zależności od wybranego przez nas rozwiązania, baterię umieszczamy bezpośrednio w blacie lub w – fabrycznie wykonanym – otworze umywalki. Podłączamy ją do instalacji wodnej za pomocą elastycznych wężyków przyłączeniowych albo sztywnych miedzianych rurek.

Syfon umywalki nablatowej montujemy w taki sam sposób jak w przypadku innych umywalek. Jeśli planujemy ukryć odpływ w szafce, możemy wybrać tańszy plastikowy model. Jeśli natomiast chcemy go wyeksponować, postawmy na elegancki syfon z chromowanej stali. Podłączanie odpływu zaczynamy od montażu korka automatycznego. Następnie przykręcamy syfon i zakładamy rurę odpływową. Większość umywalek ma odpływ umiejscowiony na środku, ale w sprzedaży znajdziemy jeszcze jeden wariant – umywalkę z odpływem bocznym liniowym. Odpływ boczny ma formę wąskiej szczeliny i jest umieszczony wzdłuż jednej ze ścianek umywalki. Takie rozwiązanie prezentuje się wyjątkowo nowocześnie i atrakcyjnie. Niestety jest zdecydowanie droższe, a przez to rzadziej spotykane.

Na koniec sprawdzamy szczelność wszystkich połączeń. Jeśli bateria, syfon i korek działają bez zarzutu, możemy zająć się kosmetyką, m.in. montażem szuflad, półek i drzwiczek do szafki łazienkowej.
Źródlo homebook.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.